שאלות נפוצות

שאלות ותשובות – תביעות רכב 

עברתי תאונת דרכים. מה עלי לעשות?
בעת התאונה יש לקחת פרטים מהמעורבים בתאונה. יש לקחת את שם בעל הרכב והנהג, מספר זהות, מס' נייד, מס' הרכב, סוג הרכב, שם חברת הביטוח בה הם מבוטחים, שם הסוכן ומס' טלפון שלו. כמו כן יש למסור את הפרטים הנ"ל. רצוי לצלם תמונות של הנזק בזמן התאונה. לאחר מכן יש לדווח מוקדם ככל האפשר לסוכן ו/או לחברת הביטוח. 

האם ישנה חובה לדווח למשטרה על תאונת דרכים?
במידה ויש בתאונה נפגעי גוף חובה עלייך לדווח על כך למשטרה ולא לעזוב את מקום האירוע עד להגעת שוטר. במידה ויש נזק לרכב בלבד ללא נפגעי גוף אין צורך לדווח על כך למשטרה. 

סוכן הביטוח שלי נסע לחו"ל ומשרדו סגור. האם התביעה שלי חייבת להתעכב בשל כך?
לא, ביכולתך ליצור קשר ישירות עם חברת הביטוח שלך להסבר אודות הליך הטיפול בתביעה. 

יש לי מנוי גרירה, אך לא שמתי לב לכך בזמן התאונה ולקחתי גרר פרטי. האם חברת הביטוח צריכה לשלם עבור הגרירה?
ע"פ הפוליסה התקנית מחויבת חברת הביטוח לשאת בעלות גרירה למוסך הקרוב למקום התאונה. במידה וגררת למוסך קרוב הנך זכאי לקבל החזר עבור הגרירה. במידה וגררת למוסך רחוק רשאית חברת הביטוח לשלם לך דמי גרירה קרובה בלבד. 

הייתי מעורב בתאונת דרכים לפני שנה ורק כעת תקנתי את רכבי. האם ביכולתי לתבוע את צ"ג?
כן, לרשותך עד שבע שנים לתבוע את צ"ג בגין הנזק. יחד עם זאת מומלץ לעשות זאת קרוב ככל האפשר למועד התאונה על מנת להקל עלייך להוכיח את נסיבות האירוע. 

אילו מסמכים עלי להגיש לחברת הביטוח אם בכוונתי לתבוע את צ"ג?
מכתב דרישה, טופס הודעה מלא ומפורט, אישור כי אינך תובע את חברת הביטוח שלך על התאונה (אישור אי הגשה), צילום רישיון רכב, דוח שמאות, תמונות נזק, חשבוניות תיקון מקוריות, ח-ן שכ"ט שמאי. יצוין כי חברת הביטוח רשאית לדרוש ממך מסמכים נוספים בהתאם לאופי התביעה ונסיבות האירוע. מומלץ תמיד להיות במעקב אחר מצב התביעה ודרישת המסמכים של חברת הביטוח. 

נגרם לי נזק עקיף כתוצאה מהתאונה כגון הפסד ימי עבודה. האם מגיע לי פיצוי בשל כך מחברת הביטוח?
במידה ואתה תובע את פוליסת המקיף שלך, הנזק הנ"ל אינו מכוסה בפוליסה. במידה ואתה לא אשם בתאונה ותובע את צ"ג, באפשרותך לתבוע את הנזק אך חובה עלייך להוכיח את סכום ההפסד.